Понеділок, Травень 30, 2016 | RSS-канал

 
Суспільство | Нд., Вересень 27, 2009

Калуш має кредит, повертати який буде за рахунок держави

18 вересня в Одесі Ка­­­­луш підписав угоду зі Світовим бан­­­­­­ком про отримання пер­шої черги «відкритого ком­по­нен­ту» кредиту для КП «Во­­дотеплосервіс». Всього­ до­­­ку­­­мен­­ти на отриман­ня кредиту подали 30 міст України, переможців двоє — Калуш і Одеса. На церемонії підписання був присутнім Міністр житлово-комунального господарства України Олексій Кучеренко, який відзначив: йому дуже приємно, що серед міст, які отримали кредит — саме Калуш. Наше місто в Одесі представляв директор КП «Водотеплосервіс» Ігор Яковина, міський голова Ігор Насалик угоду підписав заздалегідь.

На думку міністра ЖКГ, інформаційний супровід по­дії, яка відбулася в Одесі, не відповідав її значимості і масштабу. Тож цього вів­торка міста-переможці і пред­­ставники Світового бан­­­­­­ку повторно зустрілися у Києві і закріпили угоди про отримання кредиту, але вже у присутності за­­гальноукраїнських ЗМІ. Про це «Західний вісник» повідомив Ігор Насалик (до речі, під час розмови кореспондента «ЗВ» з міським головою йому якраз зателефонував Олексій Кучеренко, Ігор Насалик підтвердив свою участь в урочистій події).
Калуш вперше отримає такі серйозні кошти. Цьому передувала величезна робота. Зокрема, філігранна підготовка документів, отримання позитивних висновків у Міністерствах житлово-ко­мунального господарства, еко­­­номіки та погодження проекту зі Світовим банком. І те, що Калуш витримав усі вимоги і став одним з двох переможців, свідчить про серйозну роботу та величезні зусилля, які були докладені комунальниками і особисто міським головою.
— Висновок Міністерства фінансів ми отримали за три дні, — зазначив Ігор Насалик. — А Івано-Франківськ, наприклад, не може його отримати півтора роки.
Розмір першої черги кре­диту — 9,6 млн. доларів США. І з його поверненням, судячи з результату, якого досяг у Києві Ігор Насалик, жодних проблем не передбачається. Так, минулого тижня у Міністерстві ЖКГ відбулася нарада, на якій було прийнято рішення про те, щоб передбачити Калушу у державному бюджеті на 2010 рік субвенцію у розмірі 52 млн. гривень. Ці кошти — на водопостачання, водовідведення і теплопостачання.
Щодо 9,6 млн. доларів США, то кошти вже знаходяться на рахунку в «Укр­ексімбанку», після проведення тендерних процедур їх почнуть освоювати. Цей кредит піде на запровадження енергозберігаючих технологій, тобто на ре­конс­­т­­рукцію во­дозаборів і­­­ підкачувальних станцій. Ви­­­годи для міста важко переоцінити: це економія електроенергії, а відтак зменшення собівартості послуг та поліпшення їхньої якості. За словами Ігоря Насалика, основне, що калушани споживатимуть чисту воду. Оскільки замість хлорування вона знезаражуватиметься іншими ефективними і безпечними для людей методами: мембранним, ультрафіолетовим опро­мі­нен­ням або озонуванням.
Практично одразу КП «Водотеплосервіс» подаватиме документи на отримання другої черги кредиту — «закритого компоненту» у розмірі близько 22 млн. гривень. Ці кошти (вірогідність того, що Калуш зможе перемогти і в цьому конкурсі, Ігор Насалик оцінив на 75%) можна буде використати на заміну мереж водопостачання у місті. Причому передбачено, що 14 млн. доларів США підуть власне на мережі, а 8 млн. — на благоустрій, який включає асфальтування (чи укладання плитки), озеленення і спорудження дитячих майданчиків після заміни мереж. Відтак, незважаючи на кризу, а, за словами міського голови, свого дна вона сягне у 2010 році, Калуш обґрунтовано розраховує на серйозний прорив у розвитку. «270 млн. гривень освоюватимуть підприємці міста, їх залучать до асфальтування, озеленення, заміни труб, — сказав Ігор Насалик, — і за рахунок цього ми себе забезпечимо. А це, повірте, немало. Це супер».
Крім вже гарантованих 9,6 млн. доларів на ре­конструкцію водозаборів, по­над 50 млн. гривень суб­венції з держбюджету, міс­то має й інші серйозні фі­нансові ресурси. Зокрема, затверджену різницю у тарифах на рівні 30 млн. гривень. Завдяки цьому, наголосив міський голова, Калуш, особливо на фоні інших міст, не має проблем з початком опалювального сезону, і без підвищення тарифів для населення успішно вирішує питання розрахунків за газ.
Також цього тижня, пові­домив Ігор Насалик, він від­відає Швецію, де має намір підписати угоду на отримання містом гранта Світового банку у розмірі 2,5 млн. євро. Ці кошти передбачені на придбання теплових насосів. Їх планується встановити у двох школах і двох дошкільних закладах міста для забезпечення їх теплом з надр землі.
Серед інших важливих проектів, які будуть реалізовані найближчим часом, і про які повідомив міський голова, — реконструкція вуличного освітлення. Так, постановою Кабміну Калушу передбачено 32 млн. гривень на освітлення. За рахунок цих коштів буде замінено усі стовпи вуличного освітлення та проводи. Між іншим, ця реконструкція передбачає можливість запуску у Калуші тролейбусних ліній. Не втратила своєї актуальності й ідея будівництва гідроелектростанції. Згідно з уже існуючими розрахунками, ГЕС потужністю 1 МВТ коштуватиме близько 5 млн. гривень. Вона здатна забезпечити, наприклад, потреби такого підприємства, як КП «Водотеплосервіс», у електроенергії (нині витрати підприємства становлять близько 150 тис. доларів США на місяць) і ще залишиться на освітлення. ГЕС, переконаний міський голова, окупить себе за рік. Поки ж цей проект відкладено через барк коштів у бюджеті розвитку міста. Так само як й інший перспективний проект з видобування у Калуші газу (Насалик дає 85%, що газ у нас є і його можна видобути). Очевидно, за кращих фінансових умов місто зможе до них повернутися. Втім, стратегію визначатимуть вже наступний мер і наступна міська рада. Ігор Насалик:
— У 2006 році ми отримали багато проблем і бюджет на 60 млн. гривень, за які нічого зробити не можна було (для порівняння, бюджет кризового 2009 року становить близько 170 млн. гривень. — Авт.). Почали з того, що, можливо, не так впадає у вічі, але є важливим для калушан — освіти, медицини, ремонту покрівель, підвалів. Тепер є можливість реалізовувати стратегічні проекти.
Враховуючи те, що буквально до кожного рішення для отримання реального фі­нансування треба, за висловом міського голови, «приробити ноги», Ігор Насалик пообіцяв допомагати своєму наступнику «як фізична особа».
Очевидно, за ті півроку, які містом керуватиме Ігор Насалик, зміни ще будуть. Так, очікується, що ще до нового року на полігоні твердих побутових відходів встановлять мобільний сортувальний комплекс, і це дозволить вирішити проблему утилізації сміття. Крім того, у планах міського голови на найближче майбутнє реорганізація комунальної сфери. Ідея така: залишити за КП «Водотеплосервіс» лише водопостачання і водовідведення. Функції з теплопостачання буде розподілено. Якщо це котельні, то їх пропонується передати на баланс ЖЕО. А частину міста, яка отримує теплову енергію від ТЕЦ, хочуть передати на обслуговування цьому підприємству разом з мережами, відтак калушани зможуть отримувати тепло без посередників.

Західний Вісник